Najnowsze spojrzenie na historię Kutna

W grudniu 2020 roku zakończył się pierwszy etap realizacji przy współpracy z przy współpracy z dr. Arturem Ginterem, Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich oraz Sekcją Archeo – Judyta Ginter oraz Uniwersytetem Łódzkim, dwuletniego zadania pod nazwą „Kutno. Powstanie i rozwój małego ośrodka miejskiego w ujęciu interdyscyplinarnym”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
W ramach tego projektu zostało wykonanych szereg specjalistycznych badań oraz konserwacja zabytków. Zostały one pozyskane  głównie w trakcie badań archeologicznych  w latach 2015 – 2020  realizowanych przez dr. inż. Artura Gintera, podczas inwestycji miejskich  związanych z rewitalizacją najstarszej części miasta Kutna, m.in. na terenie kompleksu Pałacu Saskiego oraz Placu Wolności.
Prace w 2020 roku obejmowały przede wszystkim przeprowadzenie szeregu badań materiału archeologicznego: analizy spektrometryczne XRF 3, dendrochronologiczne, geochemiczne, paleozoologiczne, geomorfologiczne, datowanie radiowęglowe (c14) oraz luminescencyjne. Ponadto wykonano konserwacje 300 sztuk zabytków, opracowano wyniki badań archeologicznych w Kutnie oraz zaawansowane kwerendy piśmiennictwa dotyczące dziejów Kutna. Promocji zadania i jako narzędzie dające możliwość zapoznania się z jego realizacją, a także efektami badań, służy strona internetowa założona specjalnie do tego celu http://www.archeologia.pro. Dzięki tym działaniom pozyskaliśmy szereg niezwykle ciekawych zabytków, które staną się niebawem częścią nowej ekspozycji muzealnej, powstającej w rewaloryzowanym kompleksie Pałacu Saskiego.
Zwieńczeniem projektu w 2021 roku będzie wydanie publikacji opisującej wyniki badań archeologicznych oraz historycznych z lat 1990 – 2020 zawierającej wnioski, które w nowym świetle ukażą dzieje Kutna jako ośrodka miejskiego od czasów średniowiecza (pas).