• angielski
  • niemiecki
  • polski
  • rosyjski
0 items - 0,00zł 0

KAKOWSKI Aleksander, arcybiskup warszawski, członek Rady Regencyjnej, prymas Królestwa Polskiego

W 1913 roku ks. dr Aleksander Kakowski, za zgodą cara Mikołaja II, otrzymał nominację na arcybiskupa warszawskiego. We wrześniu tego roku odbył ingres do archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W czasie I wojny światowej początkowo reprezentował orientację prorosyjską w kwestii odzyskania niepodległości przez Polskę, a w 1917 roku wszedł w skład proniemieckiej Rady Regencyjnej, która w listopadzie 1918 roku… Kontynuuj czytanie KAKOWSKI Aleksander, arcybiskup warszawski, członek Rady Regencyjnej, prymas Królestwa Polskiego

WIENIAWA – DŁUGOSZOWSKI Bolesław, generał, adiutant marszałka Piłsudskiego, dowódca 2 Dywizji Kawalerii, ambasador w Rzymie.

Bolesław Wieniawa Długoszowski, niedoszły ambasador RP w Hawanie, rankiem 1 lipca 1942 roku spadł z tarasu 5 piętra budynku w Nowym Jorku i poniósł śmierć. Do dziś okoliczności tego zdarzenia budzą wiele niejasności. Karol Estreicher w swoim dzienniku zanotował wówczas dość nieprzychylne zmarłemu podsumowanie: „Wszystkie dawne grzechy i pijatyki, i hulanki wydały owoce na starość. Skoczył oknem. Umarł, jak żył-… Kontynuuj czytanie WIENIAWA – DŁUGOSZOWSKI Bolesław, generał, adiutant marszałka Piłsudskiego, dowódca 2 Dywizji Kawalerii, ambasador w Rzymie.

SIENKIEWICZ Henryk (1846 – 1916) pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905).

W drugiej połowie listopada 1916 roku, na wieść o śmierci Henryka Sienkiewicza w byłym Królestwie Polskim, odbywały się uroczystości żałobne i różnego rodzaju wydarzenia artystyczne o charakterze patriotycznym. W kościele parafialnym w Kutnie ks. Piotr Zbrowski celebrował nabożeństwo za spokój duszy „zasłużonego syna Ojczyzna”, a uroczystości połączone były z poświęceniem biura werbunkowego do Wojska Polskiego. Henryk Sienkiewicz odwiedził Kutno 5… Kontynuuj czytanie SIENKIEWICZ Henryk (1846 – 1916) pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905).