PADEREWSKI Ignacy Jan, pianista, kompozytor, premier i minister II RP

W 1918 roku Ignacy Jan Paderewski był znanym pianistą i jednym z architektów polskiej Niepodległości. Jego przybycie do Poznania, w grudniu 1918 roku, stało się impulsem do wybuchu powstania wielkopolskiego. Po kilkudniowym pobycie w Poznaniu pianista udał się w dalszą podróż do Warszawy, gdzie 16 stycznia 1919 r. objął stanowisko premiera rządu RP i ministra spraw zagranicznych. I. Paderewski, jadąc do Warszawy ominął Kutno (nie było wówczas jeszcze bezpośredniego połączenia kolejowego z Poznania do Warszawy) i dotarł do stolicy  przez Kalisz.  Kutno Paderewski odwiedził  35 lat wcześniej, w 1883 roku. Kilka lat wcześniej,  po ukończeniu warszawskiego Instytutu Muzycznego w 1878 roku, objął posadę nauczyciela i dorabiał sobie, koncertując i grając na prywatnych przyjęciach. W styczniu 1883 r. w Berlinie wykonał pierwszy koncert autorski . W następnych miesiącach występował w Krakowie, Lublinie, Szczawnicy, Kijowie. W Kutnie koncertował 7 maja 1883 roku, w towarzystwie śpiewaczki warszawskich scen Aleksandry Klamrzyńskiej, skrzypka Władysława Górskiego oraz śpiewaka Miłosza Kotarbińskiego. Występ odbył się w sali teatralnej Hotelu Staropolskiego przy Nowym Rynku.

dr Jacek Saramonowicz

Średnia ocena 4.6 / 5. Ilość głosów: 7