Festyn 2019

30 czerwca Park Traugutta zamienił się w małe, folklorystyczne miasteczko w ramach XI edycji Festynu na ludowo w Mieście Róż, zainaugurowanego przez Dyrektora Muzeum Regionalnego w Kutnie Grzegorza Skrzyneckiego i Panią Prezes Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej Bożenę Szymczak.
W programie znalazło się wiele atrakcji. Wydarzenie podzielone zostało na trzy części: artystyczną, warsztatową i imprezy towarzyszące.
Na scenie zaprezentowały się kapele ludowe wraz z zespołami: Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej – współorganizatora imprezy, Pieśni i Tańca Dzieci Ziemi Łąckiej, Masovią. Naukę tańca ludowego poprowadziły: grupa Tramblanka z Opoczna oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. Gwiazdą wieczoru były Prymaki, formacja wykonująca muzykę wschodnią, którzy porwali kutnowską publiczność do wspólnej zabawy.
Warsztaty były doskonałą okazją do zapoznania się z rękodziełem ludowym. Dawne zawody pokazywała rodzina Konopczyńskich z Bolimowa. Rzeźbiarski kunszt prezentowali: Józef Stańczyk i Sławomir Suchodolski. Twórczynie ludowe: Alicja Matczak i Jolanta Kołodziejska zaprosiły do zajęć z papieroplastyki, w trakcie których można było wykonać róże. Kolejno, Józef Wijata z Opoczna, zdradził tajemnicę swojego warsztatu tkackiego.
Na początku festynu ogłoszony został konkurs na najlepszą potrawę regionalną. W kategorii ciasta zwyciężyła Iwona Bogdańska, nalewki – Koło Gospodyń Wiejskich z Topólna. Najlepsze danie mięsne przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Muchnowa, natomiast bezmięsne – Troczynianki. Najładniejsze stoisko z Topólna zostało także docenione i nagrodzone przez jury.
Na terenie imprezy swój punkt miało Radio Q, które od godziny 14:00 relacjonowało na żywo i przeprowadzało wywiady z zapros

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszą osobą, która oceni