Pałacowe wnętrza. Odsłona trzecia – kaplica

Kolejna odsłona pałacowych wnętrz. Tym razem to królewska kaplica. Miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na swoją funkcję. Kiedy w kwietniu 1750 roku król August III zawitał do kutnowskiego pałacu, kaplicy jeszcze nie było. Słynący z religijności władca kazał przerobić westybul pałacu tak, aby powstała tu kaplica, być może nawet osobiście ją zaznaczył na planie pałacu. Król miał bowiem zwyczaj rozpoczynać dzień od modlitwy. Życzenie Augusta III spełniono, co potwierdził także badania archeologów w 2015 roku, którzy odnaleźli fundamenty kaplicy. Dziś jej wnętrze zdobi piękny ołtarz i wykończona została, zgodnie z przekazami źródłowymi, boazerią.
Sala jest częścią ekspozycji stałej przeznaczoną na wystawę o kulturze, w tym muzyce czasów saskich. Przed pożarem w 2003 roku w tym miejscu znajdował się m.in. sklep z artykułami dziecięcymi. Może ktoś z mieszkańców Kutna ten sklep jeszcze pamięta…