160. rocznica urodzin dr. Antoniego Troczewskiego

Dziś przypadła 160. rocznica urodzin dr. Antoniego Troczewskiego pierwszego honorowego obywatela miasta Kutno. Z tej okazji Muzeum Regionalne w Kutnie zorganizowało skromne obchody pod pomnikiem doktora na dziedzińcu Urzędu Stanu Cywilnego (dawana willa rodziny Troczewskich).

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele samorządu miasta Kutno w osobach: przewodniczący Rady Miasta Kutno Mariusz Sikora, zastępca prezydenta miasta Kutno Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta miasta Kutno Jacek Boczkaja, radni Rady Miasta Kutno: Robert Małachowski i Robert Feliniak, dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta dr Michał Adamski, p. Marcin Motylewski dyrektor biura posła RP i wiceministra edukacji i szkolnictwa Tomasza Rzymkowskiego, liczna delegacja młodzieży z Zespołu Szkół Nr 2 im. dr. Antoniego Troczewskiego w Kutnie z pocztem sztandarowym oraz delegacja z Muzeum Regionalnego w Kutnie w składzie: zastępca dyrektora dr Piotr A. Stasiak, Sylwia Kacalak i dr Jacek Saramonowicz.

Piotr A. Stasiak na wstępie nawiązał do dzisiejszej daty i rocznicy urodzin doktora, a następnie zastępca prezydenta Miasta Kutno Zbigniew Wdowiak przedstawił postać doktora i jego zasługi dla miasta Kutna, a przewodniczący Rady Miasta Kutno Mariusz Sikora nawiązał do uroczystej sesji Rady Miasta Kutno w 100. rocznicę nadania A. Troczewskiemu honorowego obywatelstwa miasta Kutno. O roli doktora w wychowaniu młodzieży mówił Jacek Saramonowicz, informując także uczestników obchodów o pracach nad nową ekspozycją muzealną, w której znajdzie się osobne miejsce dla postaci doktora A. Troczewskiego i jego rodziny. Na koniec tej części uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem doktora.
Druga część uroczystości odbyła się przed grobem małżeństwa Troczewskich na cmentarzu parafialnym w Kutnie, gdzie krótką modlitwę w intencji zmarłych doktorstwa Troczewskich odmówił ks. wikariusz Jakub Świerczyński wspólnie z uczestnikami obchodów. Na koniec delegacje złożyły kwiaty na grobie doktora i jego małżonki, a zastępca dyrektora muzeum zaprosił wszystkich za rok na bardziej (mamy nadzieję) rozbudowane obchody urodzin pierwszego honorowego obywatela miasta Kutno.

(mrk)

 

 

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszą osobą, która oceni