Muzeum Regionalne w Kutnie z trzecim dofinansowaniem. Tym razem z Ministerstwa Edukacji i Nauki

Muzeum Regionalne w Kunie otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w kwocie 39000 zł na realizację projektu „Pejzaże pamięci. Wspomnienia uczennic z lat 1969-1973 jako wynik etnograficznych badań naukowych” napisanego w ramach programu Ministra pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja Nauki i Promocji Sportu, nr projektu 550710, kwota dofinansowania 39 000 zł, całkowita wartość projektu 44 000 zł.

Koordynatorami merytorycznymi projektu są etnolodzy: Sylwia Kacalak z Muzeum Regionalnego w Kutnie oraz Michał Świercz z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego Łodzi – partner w realizacji projektu.

Projekt ma na celu dokumentację dziedzictwa kulturowego Kutna poprzez przekaz międzypokoleniowy, utrwalenie, a także spopularyzowanie wiedzy na temat powojennej kadry pedagogicznej I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie.

Efektem projektu będzie wydanie albumu ze wspomnieniami i materiałem zdjęciowym dokumentującym powojenną elitę Kutna, byłych nauczycieli I LO, którzy wprowadzili wysoki poziom nauczania i spowodowali, iż kutnowskie liceum zostało uznane za jedno z najlepszych szkół ponadpodstawowych w regionie oraz przygotowanie wystawy czasowej, stanowiącej uzupełnienie albumu. Pozyskany, bogaty materiał ikonograficzny, pamiątki z licealnego Muzeum oraz prywatnych kolekcji mają przybliżyć odbiorcom postacie nauczycieli, zapoznać ich z życiem szkolnym na przełomie lat 60 i 70. XX wieku oraz wzbudzić poczucie tożsamości lokalnej.