August Mocny, August III i ich ministrowie promotorami architektury i sztuki w osiemnastowiecznej Warszawie

August III, wbrew powtarzanym niekiedy opiniom, był miłośnikiem sztuki i jednocześnie wytrawnym kolekcjonerem, wielkim admiratorem muzyki i teatru. Pasje te realizował zarówno w Dreźnie, jak i Warszawie, rzecz jasna proporcjonalnie do spędzanego w obu stolicach czasu. Młodszy z Wettynów nie był też pozbawiony potrzeby budowania (co często mu się zarzuca), choć może, wobec całkowicie odmiennych warunków politycznych, nie czynił tego z pasją równą swemu ojcu. To jednak za rządów Augusta III w Dreźnie powstały dwie wielkie świątynie: katolicka Hofkirche i luterańska Frauenkirche, w Warszawie zaś ostatecznie ukończono budowle Założenia Saskiego, a także wzniesiono nowe skrzydło Zamku Królewskiego na potrzeby apartamentów króla z rodziną i dworem.

dr hab. Jakub Sito

cały artykuł do pobrania w pdf
eseje_7_Sito_goto_03_27