FRYZ Artur (1963-2013) – poeta, dziennikarz, publicysta, autor piosenek, krytyk literacki, animator kultury

Urodzony 19 września 1963 r. w Ostrowie Wielkopolskim, syn Stanisława (1939-1991) i Zuzanny z domu Majchrzak (1938-1976), brat Ilony. Po tragicznej śmierci matki, w 1977 r. przeprowadził się z ojcem i siostrą do Brzezin na Rzeszowszczyźnie. W 1982 uzyskał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Wiktora w Dębicy. W latach 1982-1983 studiował nauki społeczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W 1985 r. rozpoczął studia polonistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w tymże roku zawarł związek małżeński z koleżanką ze studiów, Beatą Staniszewską. W czasach studenckich urodziło im się troje dzieci: Aleksandra – absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny, Martyna – absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, magister filologii polskiej, nauczyciel języka polskiego i angielskiego oraz Jonasz – pracownik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie.
Tytuł magistra filologii polskiej obronił w 1990 r. Z okresu studiów pochodzą jego pierwsze poważniejsze próby poetyckie i pierwsze publikacje. Redagował dodatek literacki „Wertepy” studenckiego czasopisma „Wielkie Koło”. Zetknął się wówczas ze studenckim ruchem opozycyjnym skupionym wokół podziemnej prasy i telewizji, z którym podjął współpracę. Debiutował jako krytyk i publicysta w podziemnym piśmie „Notatnik Polityczny”, współtworzył audycje w Telewizji NOWA. W 1986 r. został wybrany na przewodniczącego Koła Polonistów, był autorem scenariuszy i reżyserem spektakli poetyckich, wystawianych przed społecznością akademicką. W międzyczasie zdobył II. nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O kwiat kapryfolium” we Wrocławiu.

Grażyna Baranowska

Cały biogram do pobrania w pdf
Artur Fryz biogram

Średnia ocena 3.7 / 5. Ilość głosów: 3