Wielka rewia 2 Dywizji Kawalerii pod Kutnem w 1934 roku.

15 sierpnia 1934 roku z okazji Święta Żołnierza na terenie wojskowym w Malinie koło Kutna odbyła się rewia wojskowa 2 Dywizji Kawalerii. W uroczystości uczestniczył dowódca dywizji gen. Bolesław Wieniawa Długoszowski, władze samorządowe reprezentował starosta kutnowski Witold Pełczyński, a kutnowskie duchowieństwo proboszcz ks. Michał Woźniak. W zbiorach Muzeum Regionalnego w Kutnie zachowało się kilka fotografii z tego wydarzenia.

Na uroczystości wojskowe pod Kutnem generał. Bolesław Wieniawa Długoszowski przybył samochodem z Warszawy, o godzinie 10.05. Na powitanie „pierwszego ułana” II RP orkiestry wojskowe odegrały hymn narodowy, po czym generał przyjął raport wojskowy. Następnie rozpoczęła się msza polowa, do której oprawę muzyczną przygotowała orkiestra 1 pułku szwoleżerów. Po nabożeństwie gen. B. Wieniawa Długoszowski wręczył 1 pułkowi szwoleżerów buńczuk 2 Dywizji Kawalerii , w uznaniu za sprawność bojową i fizyczną żołnierzy w 1934 roku. W tym czasie nad placem, gdzie odbywała się rewia, krążyła eskadra samolotów.

Kulminacyjnym punktem rewii był pokaz 5, 7, 11 pułku ułanów i 1 pułku szwoleżerów, którzy w szyku bojowym z wydobytymi szablami i z okrzykiem „hurra” galopowali przed generałem. Szarża ułanów spotkała się z ogromnym entuzjazmem licznie zgromadzonej publiczności i widać było: „panie zrywające kapelusze z głów i powiewające nimi w kierunku defilujących”. Na koniec pokazów żołnierze dywizji artylerii konnej oddali szereg salw armatnich, podczas których publiczność wznosiła okrzyki: „Niech żyje Wieniawa”, „Niech żyje kawaleria”, „Niech żyje 1 pułk szwoleżerów”. Późnym popołudniem odbyły się zawody konne na boisku wojskowym w dzielnicy Piaski, w których uczestniczyło 70 zawodników, oficerów, podoficerów, a także jeźdźców cywilnych z powiatu kutnowskiego. Rywalizacji kawalerzystów przyglądało się ponad 5 tysięcy mieszkańców Kutna.

dr Jacek Saramonowicz

 

 

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszą osobą, która oceni