Kutno to miasto, do którego było i jest zawsze po drodze. Dogodne położenie komunikacyjne sprawiło, że nasze miasto odwiedziło w przeszłości wielu ciekawych „gości”. Jedni byli tu tylko przejazdem, inni zatrzymywali się na dłużej, pozostawiając po sobie ślad w historii i kulturze miasta.
W cyklu artykułów „Kto w Kutnie nie był…” opisujemy wizyty w naszym mieście m.in.: monarchów, wojskowych, polityków, ludzi kultury i sztuki, począwszy od średniowiecza, po czasy najnowsze.
Już w średniowieczu Kutno było miejscem, przez które przewijały się ważne postacie historyczne. Król Władysław Jagiełło zatrzymał się tutaj w drodze na słynną bitwę pod Grunwaldem w 1410 roku. Jego obecność w mieście to jedno z najwcześniejszych świadectw o strategicznym znaczeniu Kutna jako punktu na trasie królewskich podróży.
W okresie rozbiorów i walk o niepodległość Kutno było miejscem, przez które przewijały się liczne postacie wojskowe i polityczne. Marszałek Józef Piłsudski odwiedził miasto podczas swoich podróży inspekcyjnych, a w czasie II wojny światowej Kutno było świadkiem dramatycznych wydarzeń, w tym obecności wojsk niemieckich i sowieckich.
W czasach powojennych Kutno stało się miejscem spotkań ludzi kultury i sztuki. Miasto odwiedzali znani pisarze, artyści i muzycy, którzy uczestniczyli w lokalnych wydarzeniach kulturalnych. Przykładem może być obecność poetów i pisarzy związanych z Łodzią, takich jak Julian Tuwim, który mógł przejeżdżać przez Kutno w drodze na spotkania literackie.
Nie brakuje również współczesnych wizyt znanych postaci świata polityki i kultury. Kutno, znane z festiwalu „Święto Róży”, przyciąga artystów i miłośników kwiatów z całej Polski i zagranicy. To wydarzenie stało się jednym z symboli miasta, a jego uczestnicy często zostawiają po sobie niezatarte wrażenia.
W każdym z artykułów z cyklu „Kto w Kutnie nie był…” będziemy przybliżać sylwetki tych niezwykłych gości, odkrywając historie ich wizyt i wpływ, jaki miały na rozwój i kulturę naszego miasta. To fascynująca podróż przez wieki, ukazująca, jak Kutno stało się miejscem spotkań ludzi, którzy kształtowali historię Polski i regionu.