Kutnowskie obchody 77. rocznicy Procesu Szesnastu w Moskwie

20 czerwca, w 77. rocznicę procesu szesnastu przywódców Polski Podziemnej w Moskwie, tradycyjnie zostały złożone kwiaty pod tablicą przy kościele pw. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Łąkoszynie. Wiązanki kwiatów złożyli: przedstawiciele Prezydenta Miasta Kutno i Kutnowskiej Rady Pamięci Narodowej na czele z Zastępcą Prezydenta Jackiem Boczkają, Starosta Kutnowski Daniel Kowalik, Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska – sekretarz gminy Kutno Jacek Saramonowicz, dyrektor Biura Poselskiego Ministra Tomasza Rzymkowskiego – Marcin Motylewski, dyrektor Biura Poselskiego Posła Tadeusza Woźniaka – Janusz Kołodziejski, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie Magdalena Konczarek, przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Kutnie na czele z Dyrektorem Grzegorzem Skrzyneckim oraz delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. M. Curie-Skłodowskiej w Kutnie.

W ten sposób upamiętniono ofiary procesu, w tym mieszkańców Ziemi Kutnowskiej – Stanisława Jasiukowicza i Franciszka Urbańskiego. Okoliczności wydarzeń i sylwetki Jasiukowicza i Urbańskiego przypomniał kustosz Muzeum Regionalnego Kazimierz Śwircz. Uwięzienie szesnastu przywódców Polski Podziemnej i ich późniejszy „proces” przed Kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSSR stały się symbolem bezprawnych i okrutnych metod, jakimi sowieckie służby zwalczały legalne władze Rzeczpospolitej i polską armię podziemną.