W 2021 roku Piknik Saski w Kutnie odbywa się pod hasłem TRADYCJA KRÓLEWSKICH ŁOWÓW. Temat tegorocznego wydarzenia jest częścią projektu edukacyjnego organizowanego wspólnie przez Fundację Promocji Kultury „OtwArte” we współpracy z Muzeum Teatralnym w Warszawie, Muzeum Regionalnym w Kutnie oraz Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Wydarzenie nawiązuje do jednego z najważniejszych ceremoniałów dworskich, jakim było polowanie i związana z nim obyczajowość.

W ramach tego projektu odbędzie się koncert kameralny zrealizowany przez Fundację Promocji Kultury „OtwArte” oraz otwarcie wystawy plenerowej: „Tradycja Królewskich Łowów”, spektakl „Henryk VI na łowach” – pokaz fragmentów sztuk teatralnych w wykonaniu rekonstruktorów, wykłady o muzyce i ceremoniale łowów królewskich w Polsce w XVIII w., oraz zajęcia warsztatowe.