XV edycja kutnowskiej Nocy Muzeów już w najbliższą sobotę!

W najbliższą sobotę, 20 maja, w Pałacu Saskim w Kutnie odbędą się wydarzenia w ramach Nocy Muzeów 2023. Program rozpocznie się na dziedzińcu pałacu o godz. 16:00 pokazem musztry zaprezentowanym przez Garnizon Fortecy Częstochowskiej i Regiment Pieszy Koronny Królewicza. Następnie zaprosimy gości do wnętrza Pałacu Saskiego, gdyż w sali reprezentacyjnej odbędzie się wykład doktora Jarosława Szarka zatytułowany: “Powstanie Styczniowe 1863 roku – z perspektywy 160 lat”. Oprócz części pokazowej i edukacyjnej będzie też czas na nutę sztuki. O część artystyczną zadba Królewski Zespół Tańca Dawnego La Danse, który uświetni spotkanie pokazami tanecznymi z okresu baroku. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Przypominamy jednak, iż nadal jesteśmy w fazie przygotowań do oficjalnego otwarcia, w związku z czym do dyspozycji gości będzie dostępna jedynie część przestrzeni pałacowych, w których realizowane będą punkty programu.

Zanim spotkamy się w sobotę, parę słów o tym, dlaczego Noc Muzeów odbywa się akurat w maju.

Inicjatywa została zapoczątkowana w Niemczech w 1997 roku, a do Polski dotarła kilka lat później – w roku 2003. Pierwszym miastem, w którym zaistniała Noc Muzeów był Poznań, natomiast Muzeum Regionalne w Kutnie dołączyło do kilkudziesięciu polskich miast biorących udział w inicjatywie w 2009 roku. Początkowo nocne odwiedziny muzeów odbywały się w czerwcu, natomiast z biegiem lat połączono organizację wydarzeń w ramach tego dnia z przypadającym na 18. dzień maja Międzynarodowym Dniem Muzeów. W związku z tym, że Noc Muzeów odbywa się zwykle w weekendy, data jest ruchoma, ale staramy się, by była jak najbliższa wspomnianego święta.

Zapraszamy do Pałacu Saskiego w najbliższą sobotę – ruszamy o 16:00.

Średnia ocena 4.6 / 5. Ilość głosów: 5