Za nami XV Noc Muzeów

Za nami XV Noc Muzeów. Pałac Saski po raz kolejny uchylił rąbka swoich tajemnic.

Przez kilka godzin przez sale i dziedziniec pałacowy przewinęło się prawie 600 gości.

Na chętnych czekały różne atrakcje. Po uroczystym powitaniu przez dyrektora Grzegorza Skrzyneckiego gościom zaprezentowały się połączone siły Garnizonu Fortecy Częstochowskiej, Regimentu Pieszego Koronnego Królewicza z Poznania oraz Regimentu Gwardii Pieszej Koronnej z Kutna. Grupy rekonstrukcyjne pokazały elementy musztry wojskowej . Kolejnym punktem programu był wykład dra Jarosława Szarka: „Powstanie styczniowe 1863 – z perspektywy 160 lat”. Po wykładzie na dziedzińcu można było obejrzeć pokaz kontredansów w wykonaniu Królewskiego Zespołu Tańca Dawnego La Danse.

W trakcie przygotowań do Nocy Muzeów organizowaliśmy również konkursy, w związku z czym kilkanaście osób wyszło z Pałacu z upominkami, a część zwiedzających miała okazję zobaczyć od kulis, jak wyglądają przygotowania ekspozycji. Najbardziej wytrwali również mieli okazję spróbować wyśmienitego bigosu myśliwskiego przygotowanego przez Kamila Kamorskiego – szefa kuchni Sali bankietowej i Hotelu Magnolia.