“Zwykły dzień niezwykłego miasta”. Konkurs

Czas na konkurs zatytułowany „Zwykły dzień niezwykłego miasta”. Każdy może w nim wziąć udział. Wystarczy uważnie popatrzeć… Przez najbliższe dwanaście dni będziemy Państwu zadawać pytania dotyczące pewnej fotografii. Niewiele możemy tu zdradzić….to Państwo zamienią się w detektywów. Co istotne w kwestii formalnej: odpowiedzi prosimy udzielać w wiadomości prywatnej lub na adres mailowy: promocja@muzeumkutno.com . Na poszczególne odpowiedzi czekamy w dniu publikacji pytania. Trzy osoby, które udzielą najwięcej prawidłowych odpowiedzi, zostaną nagrodzone! Zaczynamy!

Pytanie 1:
Na podstawie szczegółów znajdujących się na fotografii proszę określić możliwe daty jej powstania (margines błędu: 5 lat).
Pytanie 2:
Jakie wydarzenie przedstawione jest na zdjęciu?
Pytanie 3:
Podaj słowo, które widnieje na szyldzie.
Pytanie 4:
Jakie grupy społeczne zostały uchwycone na fotografii? Wskaż przynajmniej trzy.
Pytanie 5:
Rozpoznaj dwa znane budynki widoczne na zdjęciu.
Pytanie 6:
Do czego służyły słupy widoczne na zdjęciu?
Pytanie 7:
Jaki typ stroju ma na sobie pierwszoplanowa postać kobieca na zdjęciu?
Pytanie 8:
Określ rodzaj nawierzchni ulicy ukazanej na fotografii.
Pytanie 9:
Jakie grupy zawodowe ukazane są na zdjęciu? (wymień przynajmniej trzy).
Pytanie 10:
Czym pokryte są dachy domów widocznych na fotografii?
Pytanie 11:
Podaj nazwę charakterystycznego okrycia wierzchniego noszonego przez postać w kapeluszu.
Pytanie 12:
Uzasadnij w kilku zdaniach, dlaczego fotografia przedstawia „zwykły dzień niezwykłego miasta”.

Zamykamy konkurs „Zwykły dzień niezwykłego miasta”.

Czas na rozstrzygnięcie. Oto poprawne odpowiedzi:
Pyt. 1: 1915, Pyt. 2: targ, jarmark, Pyt. 3: Halt, Pyt. 4: chłopi, robotnicy, inteligencja, ziemiaństwo, Pyt.5: Kościół św. Wawrzyńca, Apteka pod Orłem, Pyt.6: energetyczne, oświetleniowe lub telegraficzne, Pyt.7: strój regionalny z okolic Kutna, Pyt. 8: bruk (kocie łby), Pyt. 9: kupcy, rolnicy, woźnice, przekupki, Pyt. 10: dachówka, blacha, Pyt. 11: chałat.

Oto nasi Szanowni Zwycięzcy:

Miejsce I Pan Michał Witkowski
Miejsce II Pani Beata Szadkowska
Miejsce III Pan Jacek Kalkowski
Wyróżnienie: Pani Elżbieta Żółtowska, Pani Izabela Ośrodek
Gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród!

Pan Michał Witkowski, pyt. 12:

” W odległym okresie sprzed 100 lat fotografie uliczne ze względu na kształtujący się dopiero rynek fotograficzny, wykonywane były rzadko. Działo się to zwykle podczas specjalnych okazji, wydarzeń , uroczystości, bądź pocztówek, które można oglądać do dziś. W przypadku tej fotografii jest inaczej. Samo zdjęcie jest niezwykłe bo mamy do czynienia z nietypowym kadrem uchwyconym z podwyższenia – z balkonu jednego z budynków stojącego przy głównej ulicy w mieście. Zdjęcie nie było „pozowane” a znajdujący się na nim ludzie wyraźnie nie mieli o tym pojęcia. Ani jedna postać nie patrzy się w kierunku aparatu. Dzięki temu można zaobserwować naturalny moment – wycięty kadr z życia miasta w tamtym czasie. O tym że zdjęcie przedstawia zwyczajny – powszedni dzień handlowy mogą świadczyć widoczne otwarte drzwi do licznych sklepów, zakładów usługowych i innych lokali. Postacie na zdjęciu zajęte są zwykłymi codziennymi czynnościami, w tle widać odbywający się na placu targ, liczne zwierzęta, przed sklepem na rogu krzątanina. Wzdłuż jezdni ustawione są zaprzężone furmanki, przy nich krzątają się woźnicy. Miasto było wtedy niezwykłe ze względu na swą różnorodność, pełne uroku. Każdy detal uchwycony na zdjęciu jest niezwykle ciekawy i przedstawia świat którego już nie ma. O niezwykłości miasta świadczą głównie jego ówcześni mieszkańcy i ich historia, różniący się od siebie narodowością, religią, zamożnością a jednocześnie żyjący obok siebie – tworzący jedną lokalną społeczność i przestrzeń o nazwie Kutno. Przy odrobinie wysiłku można wytypować ze zdjęcia budowle bądź ich fragmenty i detale które przetrwały do dziś, które powinny być współcześnie chronione by choć w minimalnym stopniu zachować ciągłość historii tego miasta.”

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszą osobą, która oceni