Bitwa nad rzeką Trebisznicą

Grafika z serii “France Militaire” ilustruje wydarzenie, jakie miało miejsce na mało znanym teatrze działań wojennych w epoce napoleońskiej. Na obszarze dzisiejszej Słowenii, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny rywalizowały od dawna Austria z Turcją, a na początku XIX w. terenem tym zainteresowała się Francja i Rosja. W 1807 r. doszło tam do starć Turków i Francuzów z Rosjanami.

13 czerwca 1807 r. nad rzeką Trebisznicą (obecnie w Bośni i Hercegowinie) doszło do bitwy, w której generał Lauray i Ali Aga rozgromili Rosjan. Rosjanie próbowali uciec przez wąską równinę na brzegach rzeki, ale kawaleria turecka rzuciła się na pokonanych i rozpoczęła rzeź. Francuzi powstrzymali masakrę ofiarując Turkom zapłatę 1 cekina (złote monety weneckie) za każdego żywego Rosjanina.
Na grafice widzimy żołnierza francuskiego, który osłania trzech Rosjan i powstrzymuje kawalerzystę tureckiego, chcącego ciąć szablą Rosjanina. W lewej ręce Francuza widać monetę.
Artysta zapewne mocno podkoloryzował wydarzenie. Wątpliwym jest aby żołnierze, a nawet oficerowie, na polu bitwy mieli przy sobie złote monety o równowartości dukata.
Na koniec warto wspomnieć, że rzeka będąca świadkiem bitwy, jest wyjątkowa . Jest to tzw. ponornica, czyli rzeka, która częściowo płynie podziemnymi naturalnymi tunelami. Trebisznica ma długość 187 km,z czego połowa znajduje się pod ziemią.

Kazimierz Śwircz

 

 

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszą osobą, która oceni