Założenia i cele programu “Kutno na przestrzeni wieków”

Program edukacji regionalne “Kutno na przestrzeni dziejów” może być z powodzeniem realizowany na zajęciech w starszych klasach 8. letniej Szkoły Podstawowej.

Zajęcia poza tradycyjnymi metodami można realizować w formie wycieczek, gier dydaktycznych, konkursów, projektów. W przypadku gimnazjów szczególnego znaczenia w związku z nową podstawą programowa nabiera metoda projektu.
Program podzielony jest kilka bloków tematycznych. Pierwszy dział poświęcony jest ogólnej charakterystyce warunków naturalnych ziemi kutnowskiej w tym klimatowi, faunie i florze. W drugim dziale uczniowie zapoznani zostają ze zmianami administracyjnymi i przynależnością i rozwojem przestrzennym Kutna oraz jego najważniejszymi zabytkami i miejscami pamięci narodowej. W trzecim dziale przedstawione są najważniejsze epizody dziejowe w Kutnie na tle wydarzeń ogólnopolskich począwszy od czasów starożytnych do czasów najnowszych oraz zmiany w strukturze demograficznej mieszkańców Kutna. Oddzielne miejsce przeznaczone zostało dla przedstawienia sylwetek najwybitniejszych mieszkańców Kutna, w tym honorowych obywateli miasta ze szczególnym uwzględnieniem postaci pierwszego honorowego obywatela dr. Antoniego Troczewskiego. Program kończy problematyka samorządowa. Dzieje samorządu począwszy od okresu II Rzeczypospolitej, skończywszy na osiągnięciach samorządu w okresie III RP. Zasady funkcjonowania samorządu, zadania własne i zlecone, strategia rozwoju Kutna. Autorem programu jest Robert Małachowski nauczyciel Szkoły podstawowej nr 2 im. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Kutnie.

Cały program do pobrania w pliku pdf
Program Kutno ma przestrzeni dziejów