W ubiegły weekend minęło 96 lat od śmierci doktora Antoniego Troczewskiego. Z tej okazji przy pomniku znajdującym się przy Willi Troczewskiego złożono kwiaty i upamiętniono postać honorowego obywatela Kutna. Delegacja Muzeum Pałacu Saskiego brała udział w uroczystościach zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.
Doktor Antoni Troczewski do Kutna przybył w 1891 roku. Początkowo pracował jako wolontariusz, jako lekarz nieetatowy, a następnie został dyrektorem szpitala św. Walentego. Dzięki reorganizacji podjętej przez doktora Troczewskiego szpital stał się wkrótce jedną z najlepszych placówek w Królestwie Kongresowym. Szpital zyskał oddziały chirurgiczny, ginekologiczno – położniczy i zakaźny.
Doktor Troczewski napisał także kilka prac naukowych, organizował w Kutnie zjazdy lekarskie. Wśród pacjentów zyskał wielką popularność jako orędownik bezpłatnego lecznictwa szpitalnego. Pracę dla ludzi uważał za życiowe posłannictwo. Po przybyciu do Kutna początkowo spotkał się z brakiem zrozumienia, ale z czasem potrafił zjednoczyć lokalną społeczność. Z jego inicjatywy wybudowano Strażacki Dom Dochodowy przy ul. Teatralnej, powołano do życia pierwszą w Kutnie szkołę średnią – Szkołę Realną Polskiej Macierzy Szkolnej. Obecnie w historycznym budynku pierwszej kutnowskiej szkoły średniej mieści się Zespół Szkół Zawodowych Nr 2, noszący imię doktora Antoniego Troczewskiego. Stał na czele koła Towarzystwa Oświaty Narodowej w Kutnie.
Wkrótce po przybyciu do Kutna został członkiem Ochotniczej Straży Ogniowej. W 1897 roku została mu powierzona funkcja Prezesa Zarządu Towarzystwa Strażackiego.
Doktor Antoni Troczewski to postać wyjątkowa. Miał ogromny wpływ na rozwój Kutna pod względem kulturalnym, gospodarczym i ekonomicznym. Dodatkowo wykazywał się wielkim oddaniem dla lokalnego społeczeństwa.
Zebrani przed willą dra Troczewskiego goście uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą doktorowi.