• angielski
  • niemiecki
  • polski
  • rosyjski
0 items - 0,00zł 0

Kutnowskie wątki śledztwa UB przeciwko mjr. Andrzejowi Czaykowskiemu ps. „GARDA”

Mjr Andrzej Rudolf Czaykowski, cichociemny i uczestnik powstania warszawskiego powrócił do kraju 1949 roku. W sierpniu 1951 roku został aresztowany w Krakowie, a w kwietniu 1953 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na śmieć. W toku śledztwa prowadzonego przez UB pojawił się także wątek kutnowski, który doprowadził do aresztowania znanego kutnowskiego adwokata Ludomira Sakowicza. Andrzej R. Czaykowski w… Kontynuuj czytanie Kutnowskie wątki śledztwa UB przeciwko mjr. Andrzejowi Czaykowskiemu ps. „GARDA”

Poloneza czas zacząć…

W maju 2021 roku minęły dwie ważne rocznice wydarzeń, które znacząco zapisały się w historii Polski tj.: 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 200. rocznica śmierci cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte. Pamięć o tych czasach była żywa wśród także mieszkańców Kutna w XIX oraz XX wieku i wciąż jest kultywowana. W związku z tym Muzeum Regionalne w Kutnie przygotowało materiał… Kontynuuj czytanie Poloneza czas zacząć…

Kutnowski agent gestapo o ps. „WALDI”

W okresie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej na terenie Kutna swoją siedzibę posiadało kilka placówek organów bezpieczeństwa, w tym gestapo przy ul. Staszica. Skuteczność niemieckich organów policyjnych w dużej mierze opierała się na rozbudowanej sieci agenturalnej. W Kutnie, które było miastem granicznym pomiędzy III Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem, sieć informatorów była bardzo rozbudowana. Jednym z niemieckich agentów był Ryszard… Kontynuuj czytanie Kutnowski agent gestapo o ps. „WALDI”