„Pejzaże pamięci(…)” na ogólnopolskiej konferencji!

Miło nam poinformować, że delegacja Muzeum Pałacu Saskiego będzie brać udział w ogólnopolskiej konferencji. Jej organizatorami są: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Sekcja Muzeologiczna przy ZG PTL

Ogólnopolska konferencja naukowa nosi nazwę: „Etnografia w muzeum. Partycypacja społeczna, zaangażowanie, współdziałanie.” i będzie odbywać się w Ciechanowcu w dniach 7-8 maja br.

W spotkaniu weźmie udział etnolog Sylwia Kacalak, która – wraz z Michałem Świerczem – zaprezentuje temat „Pejzaże pamięci. Wspomnienia uczennic z lat 1969-1973 jako wynik etnograficznych badań naukowych.

Przypomnijmy…

Projekt „Pejzaże pamięci. Wspomnienia uczennic z lat 1969-1973 jako wynik etnograficznych badań naukowych” zrealizowano z dofinansowania Ministra Edukacji i Nauki. Wnioskującym było Muzeum Pałac Saski w Kutnie, a partnerem merytorycznym Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. W ramach działań zostały napisane przez uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie wspomnienia o nauczycielach. Z tekstów powstał album oraz towarzysząca mu wystawa. Absolwentki dostarczyły prywatne materiały ikonograficzne do albumu oraz fotografie i przedmioty na ekspozycję. Wykorzystano metody partycypacyjne. Zaangażowano etnografów, pracowników muzeów: Sylwię Kacalak z Muzeum Pałac Saski w Kutnie, Michała Świercza z MAiE w Łodzi, oraz Jolantę Kornacką, byłego pracownika MAiE, pochodzącą z Kutna, absolwentkę I LO. Dzięki Niej zaangażowaliśmy otoczenie zewnętrzne, czyli absolwentki LO, które stały się partnerkami w realizacji projektu. Skorzystano z antropologicznych metod badawczych, wywiadu kwestionariuszowego, obserwacji uczestniczącej. Podczas spotkań, na które absolwentki przynosiły fotografie archiwalne wywoływaliśmy pamięć indywidualną oraz zbiorową. W wyniku badań uzyskaliśmy wspomnienia o nauczycielach, dowiedzieliśmy się o relacjach koleżeńskich oraz życiu ówczesnej młodzieży w Kutnie. Poza osiągniętym rezultatem w postaci publikacji i wystawy, pozyskaliśmy informacje o samostanowieniu kobiet, ich wyborach życiowych, co wpisuje się w badania kobiecych historii.



Przejdź do treści