ABBAS II Ḥilmi Pasha

Ostatni kedyw Egiptu, panujący w latach 1892-1914. Był praprawnukiem Muhammada Alego i następcą swego ojca, Tewfika. W czasie I wojny światowej opowiedział się po stronie państw centralnych przeciwko Wielkiej Brytanii. W rezultacie Anglicy ustanowili protektorat nad Egiptem i pozbawili go władzy. Był absolwentem wiedeńskiego Theresianum (elitarnej szkoły założonej przez cesarzową Marię Teresę), którą ukończył w 1888 roku.

Latem 1888 roku odbył, razem z bratem, podróż pociągiem kurierskim z Berlina do Petersburga. Pociąg królewski do Poznania dotarł 30 lipca w godzinach porannych. Następnie przez Bydgoszcz i Kutno egipski następca tronu udał się do Warszawy. W Kutnie pociąg miał dłuższy postój na dworcu. Doszło tu to niecodziennego powitania. Dziesięcioletni wówczas Jan Moszyński z Sójek koło Kutna postanowił powitać swoich starszych kolegów ze szkoły w Wiedniu, do której sam również uczęszczał: „Dwaj młodzi chłopcy ( 15 i 13 lat) o lekko śniadawej cerze, pięknych wschodnich rysach twarzy i inteligentnym spojrzeniu, błyszczących czarnych oczu, ubrani po europejsku… jedynie ciemno – czerwone fezy na krótko ostrzyżonych głowach świadczą o orientalnym pochodzeniu synów Tewfika”. Abbasowi (oprócz brata) towarzyszyli: Tonino Pasza (ochmistrz dworu), Mehmed Bej Szikiri (sekretarz), Nedżib Effendi (nauczyciel), dwóch służących i kurier.
Matka Jana hrabiego Moszyńskiego pisała w pamiętnikach: „ … kiedy zobaczywszy Jania zaczęli energicznie pukać w okno. Janio z wielkim dogiem duńskim wszedł do wagonu, a za nim służący niósł kosz owoców i słodyczy, ulubionych przez młodych książąt. Uściskali się wesoło, namawiając by im towarzyszył do Warszawy” (cyt. za M. Lukomska, Moszyński Jan, Kutnowski Słownik Biograficzny, t. III, Kutno 2017). Całemu zdarzeniu przyglądali liczni mieszkańcy Kutna, którzy przybyli na dworzec, aby przyglądać się „faraonom” . W Warszawie egipski następca trony zatrzymał się na trzy dni w jednym z apartamentów Hotelu Europejskiego.

dr Jacek Saramonowicz

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszą osobą, która oceni