Za nami finał projektu “Saska Szkoła Tańca”!

W niedzielę (10.11.) w sali konferencyjnej Muzeum Pałacu Saskiego w Kutnie uroczyście zakończono projekt Saskiej Szkoły Tańca. Był to cykl dziesięciu spotkań warsztatowych. Między lipcem a listopadem uczestnicy mogli zapoznać się z kontredansami, podstawami mazura czy menueta oraz szlifować umiejętność tańca poloneza.
Saska Szkoła Tańca nawiązuje do wielkich pasji artystycznych przedstawicieli saskiej dynastii Wettynów. W XVIII wieku na dworze Augusta II Mocnego i Augusta III działały stałe grupy taneczne, które prezentowały najmodniejsze tańce z XVII i XVIII wieku. Co ciekawe -wśród saskiej dynastii bardzo dużą popularnością cieszyły się nie tylko menuety czy kontredanse, ale tańce typowo polskie – polonez i mazur. Zajęcia poprowadziła trójka wspaniałych nauczycieli tańca z Warszawy: duet tancerzy, instruktorów tanecznych – Anna Ilczuk i Tomasz Sadlakowski oraz wielka miłośniczka i badaczka kontredansów -Elżbieta Sroczyńska.

W czasie trwania projektu zgłosiło się ponad 200 osób, ale ostatecznie w dziesięciu spotkaniach wzięło udział 166 osób. Głównie to mieszkańcy Kutna i powiatu kutnowskiego, ale pojawili się również goście z : Poznania, Warszawy Gostynina a nawet…Londynu! Przedział wiekowy uczestników był bardzo szeroki, ale dominowały Panie w przedziale 30-50 lat. W sumie kobiety stanowiły ponad 90 % wszystkich zaangażowanych w zajęcia. Część uczestniczek zgłosiła się na wszystkie spotkania i pojawiała się regularnie. To właśnie ta grupa została zaproszona do pokazu finałowego.

Podczas niedzielnego wieczoru, licznie zgromadzona publiczność mogła zobaczyć m. in.: poloneza, menueta a quadre oraz cztery kontredanse: Black Nag, Indian Queen, Scotch Cup, Gathering Peascods. Wsparcia w pokazie udzielili także członkowie Królewskiego Zespołu Tańca Dawnego, którzy aktywnie uczestniczyli w całym programie. Po finałowym występie zarówno bohaterowie wieczoru jak i przedstawicie publiczności
udali się na słodki poczęstunek. Dziękujemy uczestnikom i wszystkim zaangażowanym osobom za przeprowadzenie tej inicjatywy w Muzeum Pałacu Saskim.

Projekt Muzeum Pałac Saski w Kutnie został dofinansowany z środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „ Patriotyzm Jutra”. Warto dodać, że „Saska Szkoła Tańca” we wstępnej fazie została wysoko i dobrze oceniona, uzyskując 33 miejsce na 1020 złożonych projektów z całej Polski.

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszą osobą, która oceni