BURBON Jakub (Don Jajme), książe Madrytu, delfin Francji (1870-1931)

Don Jajme de Burbon uczęszczał do Terezjanum w Wiedniu, a następnie służył w armii rosyjskiej w stopniu podpułkownika huzarów. W latach 1900-1901 brał udział w ekspedycji przeciwko powstaniu bokserów w Chinach, a w latach 1904-1905 w wojnie rosyjsko-japońskiej. W 1909 roku ogłosił się królem Hiszpanii Jakubem III i królem Francji Jakubem I.
Książe był miłośnikiem motoryzacji i lotnictwa (loty balonem). W czerwcu 1900 roku odbył podróż pojazdem „De Dion Bouton” z Warszawy do Paryża, przez Kutno i Berlin. Samochód, o masie 300 kilogramów z silnikiem benzynowym o mocy 3,5 KM, wyprodukowano w fabryce Jules’a-Alberta de Dion i Georges’a Boutona.
Książe, ubrany w sportowy strój francuski i osobiście prowadził pojazd. Bagaże podróżne umieszczone były na przednim siedzeniu i dodatkowy zapas 30 litrów benzyny. W podróży towarzyszył księciu Madrytu tylko francuski mechanik.
Następca trony w Hiszpanii wyjechał z Warszawy 23 czerwca, w godzinach porannych. Do Kutna dotarł jeszcze tego samego dnia po południu, gdzie przenocował u baronostwa Danglów we dworze w Gnojnie koło Kutna. Następnego dnia z rana wyjechał dalej w kierunku Poznania i dalej Berlina, dokąd dotarł 26 czerwca (samochód przejechał łącznie 624 km). Po dotarciu do Paryża, po kilku dniach pobytu, powrócił do Warszawy koleją.

dr Jacek Saramonowicz

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszą osobą, która oceni