• angielski
  • niemiecki
  • polski
  • rosyjski
0 items - 0,00zł 0

Marsz 37 Pułku Piechoty na Warszawę i udział w walkach podczas przewrotu majowego w 1926 roku.

95 lata temu Józef Piłsudski dokonał „zamachu na demokrację”. „Samotnik z Sulejówka” zarzucał ówczesnym elitom znajdującym się u władzy niski poziom moralny i partykularyzm i głosił hasło „sanacji moralnej”. Przed wieczorem 12 maja 1926 r. padły pierwsze strzały, a rząd Wincentego Witosa ogłosił stan wojenny. Początkowa demonstracja siły piłsudczyków przekształciła się w zamach, pociągając za sobą ofiary wśród żołnierzy i… Kontynuuj czytanie Marsz 37 Pułku Piechoty na Warszawę i udział w walkach podczas przewrotu majowego w 1926 roku.

Prawda o Zbrodni Katyńskiej w okresie PRL z perspektywy mieszkańców Kutna

Po II wojnie światowej prawdziwa pamięć o Zbrodni Katyńskiej w Polsce była zakazana. Obowiązywała oficjalna wersja, że mordu na polskich oficerach dokonali Niemcy. W styczniu 1944 roku, specjalna komisja sowiecka pod przewodnictwem N. Burdenki, ogłosiła „raport”, w którym na podstawie sfabrykowanych dowodów i nieprawdziwych zeznań świadków stwierdzono, że: „Polacy rozstrzelani zostali przez Niemców jesienią 1941 r.”. W Polsce Ludowej za… Kontynuuj czytanie Prawda o Zbrodni Katyńskiej w okresie PRL z perspektywy mieszkańców Kutna

Stary Rynek w Kutnie (obecnie Plac Wolności)

Najstarsze ślady osadnictwa wywodzące się z przełomu XIII / XIV wieku umiejscawia się w obrębie północnej pierzei Starego Rynku. Stopniowo luźna zabudowa placu została zamknięta przez budynki mieszczańskie. Układ urbanistyczny placu został uzupełniony przez kościół parafialny wraz z cmentarzem (istniejącym tu do 1811 roku) i budynkami parafii. Rozwój osadnictwa wiązał się z usytuowanym tu skrzyżowaniem traktów wiodących z Płocka do… Kontynuuj czytanie Stary Rynek w Kutnie (obecnie Plac Wolności)