78. rocznica procesu szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

W poniedziałek 19 czerwca o godz. 12.00, w rocznicę moskiewskiego procesu szesnastu przywódców Polski Podziemnej, złożono kwiaty pod tablicą na kościele p.w. św. Stanisława w Łąkoszynie.

W dniach 18-21 czerwca 1945 roku przed Kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSRR odbył się pokazowy proces przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. 28 marca polscy przywódcy podziemia niepodległościowego na zaproszenie gen. Sierowa przybyli do Pruszkowa na rozmowy z Sowietami. Wśród nich było dwóch mieszkańców Ziemi Kutnowskiej – Stanisław Jasiukowicz i Franciszek Urbański. Wszyscy zostali zatrzymani i wywiezieni do Moskwy, gdzie po prawie trzymiesięcznych przesłuchaniach, zostali oskarżeni o współpracę z Niemcami i działanie na szkodę ZSRR. Proces miał przede wszystkim zdyskredytować legalne władze RP wobec światowej opinii publicznej i zastraszyć polskie elity polityczne. Jednocześnie z procesem odbywała się w Moskwie konferencja w sprawie utworzenia Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. 21 czerwca zapadły stosunkowo łagodne, jak na standardy sowieckie, wyroki, które propaganda sowiecka wykorzystała propagandowo, lansując tezę o wielkoduszności władz sowieckich. Najwyższy wymiar kary otrzymał ostatni komendant AK gen. Okulicki, trzy osoby zostały uniewinnione. Jednak najważniejsze osoby spośród oskarżonych nie wyszły na wolność. Gen Okulicki – ostatni komendant AK i komendant Organizacji NIE, Jan Stanisław Jankowski – delegat Rządu RP na kraj i Stanisław Jasiukowicz – minister w Krajowej Radzie Ministrów zmarli w więzieniach moskiewskich, zapewne zamordowani.

Hołd Szesnastu przywódcom Państwa Podziemnego złożyły delegacje: Starostwa Powiatu Kutnowskiego na czele ze starostą Danielem Kowalikiem, Urzędu Miasta Kutno z zastępcą Prezydenta Miasta Zbigniewem Wdowiakiem, Urzędu Gminy Kutno z wójtem Justyną Jasińską oraz delegacja Muzeum Regionalnego w Kutnie i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 6.

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszą osobą, która oceni