Obchody 76. rocznicy “procesu szesnastu”

18 czerwca, w 76. rocznicę moskiewskiego procesu szesnastu przywódców Polski Podziemnej, złożono kwiaty pod tablicą przy kościele pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Łąkoszynie. Wiązanki kwiatów złożyli: przedstawiciele Prezydenta Miasta Kutno i Kutnowskiej Rady Pamięci Narodowej na czele z Zastępcą Prezydenta Jackiem Boczkają, Starosta Kutnowski Daniel Kowalik, Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska, Wójt Gminy Łanięta Tomasz Szczęsny, przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Kutnie na czele z Dyrektorem Grzegorzem Skrzyneckim oraz delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. M.C. Skłodowskiej w Kutnie.

W ten sposób upamiętniono ofiary procesu. Kustosz Muzeum dr Jacek Saramonowicz w sposób szczególny przypomniał o Stanisławie Jasiukowiczu i Franciszku Urbańskim – związanych z Kutnem i powiatem. Aresztowanie szesnastu przywódców Polski Podziemnej i ich późniejszy, sfingowany proces przed Kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSRR urosły do rangi symbolu cynicznych i bezwzględnych metod, jakimi stalinowski aparat represji zwalczał polskie dążenia niepodległościowe.

Katarzyna Erwińska