Obchody 82. Rocznicy Bitwy nad Bzurą

W dniu 19 września 2021 roku w kutnowskim parku Wiosny Ludów odbyły się uroczyste obchody z okazji 82. Rocznicy Bitwy nad Bzurą.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej polowej celebrowanej przez dziekana kutnowskiego ks. dr. Jerzego Swędrowskiego.
Druga część obchodów poprzedziło wystawienie posterunku honorowego pod tablicą gen. Tadeusza Kutrzeby przez uczniów Liceum Mundurowego I LO PUL w Kutnie, po czym pododdział honorowy dokonał podniesienia flagi państwowej na maszt, a wszyscy uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwowy, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie.
W dalszej części uroczystości głos zabrał Zastępca Prezydenta Miasta Kutno Zbigniew Wdowiak, który mówił o znaczeniu bitwy nad Bzurą w wojnie obronnej z Niemcami w 1939 roku, podkreślając m.in., że: „każda wojna i rocznica, skłania do refleksji… Na pewno wiemy jedno, że żołnierz polski jak zawsze potwierdził, że potrafi z poświęceniem, z determinacją, z olbrzymim bohaterstwem walczyć w obronie granic”.
Apel pamięci odczytał dyrektor Liceum Mundurowego I LO PUL płk Remigiusz Wiśniewski.
Na zakończenie obchodów liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą gen. Tadeusza Kutrzeby.  Swoją obecnością uroczystości zaszczycili m.in.: poseł na Sejm RP, Wiceminister Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski oraz posłanka na Sejm RP Paulina Matysiak.
Na koniec uczestnicy obchodów mogli zwiedzić Muzeum Bitwy nad Bzurą i posilić się wojskową grochówką.
Obchodom towarzyszyły dodatkowo: I Muzealny Spływa Kajakowy „Szlakiem Walk nad Bzurą”,  II Muzealny Rajd Rowerowy „Pamięci bohaterów Bitwy nad Bzurą” oraz  koncert Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kutnie.

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszą osobą, która oceni„Lato na ludowo” Wakacje w Muzeum Pałac Saski w Kutnie


Program - otwórz

This will close in 10 seconds