Wiewiórka… zwinna ruda błyskawica

Miesiąc luty. Zima wciąż nas cieszy w tym roku, a to opadami śniegu, a to przymrozkami. Udręka dla dorosłych, dla dzieci zabawa! W zimową porę, z wiadomych przyczyn, fauna w naszych okolicach nieco ubożeje. Nasz dzisiejszy bohater to wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris) zwierzątko o rudym, ognistym ubarwieniu. Często wiewiórki widziane są w Parku Wiosny Ludów.

Wiewiórki to nieduże gryzonie (długość ciała wraz z ogonem to około 37 cm, z czego długość ogona – 17-24 cm). Zamieszkują wszystkie kontynenty, z wyjątkiem Australii i Antarktydy. W Polsce jest zwierzątkiem pospolitym.
Długość życia wiewiórek to 7-8 lat. Mieszkają przeważnie w dziuplach drzew, ale budują też kuliste gniazda z jednym bądź dwoma wejściami. Młodo narodzona wiewiórka, co ciekawe, nie ma zębów siekaczy, chociaż później one odrastają. Wiewiórka linieje dwa razy do roku, a jej ogon tylko raz. Podczas srogich mrozów wiewiórki nie zapadają w sen, jak krążą pogłoski, tylko nie wychodzą z gniazda przez kilka dni. Jak wiewiórki radzą sobie w zimę? Otóż z zapasów zrobionych przez ciepły okres roku. To pracowity zwierzak. Zapasów tych potrafi zmagazynować w różnych miejscach 3-4 razy więcej, niż sama potrzebuje. Żeby przetrwać zimę, musi spożyć około 2,5-3 tys. orzeszków i nasion, ale o części miejsc magazynowych po prostu nie pamięta ( mówi się w tym kontekście o „wiewiórczej pamięci”) .Wiewiórki nie są czystymi wegetarianami, bo nie gardzą drobniejszymi gryzoniami, jajami, pisklakami i jaszczurkami.
Wiewiórki są świetnymi pływakami do czasu, gdy nie namoczą ogona.
Ogon wiewiórki to ciepła kołdra; kiedy jest zimno przykrywa się nim. To także kierownica podczas skoków z drzewa na drzewo, a nawet spadochron… Dzięki niemu potrafi spaść z 30-metrowej wysokości i bezpiecznie wylądować. Skórki wiewiórek w średniowieczu były bardzo cenione (nie tak jak skórki kuny), ale były też swoistym zamiennikiem waluty. Płacono nimi za towar oraz rozliczano podatki. Przykładowo: 1 srebrna moneta to 1 skórka kuny albo 10 skórek wiewiórki. W kulturze, w różnych krajach, wiewiórki są bohaterami: bajek, zagadek, przysłów, powiedzonek, kreskówek, a nawet występują na znaczkach pocztowych i monetach (np. Mongolia, Białoruś, Australia).

Wsilij Dworecki

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 3.7 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszą osobą, która oceni