RIBBENTROP Joachim

Z okazji 5 rocznicy podpisania przez Polskę i Niemcy deklaracji o niestosowaniu przemocy zaplanowano oficjalną wizytę Ribbentropa w naszym kraju. W drodze do Warszawy w dniu 25 stycznia 1939 r. Joachim von Ribbentrop przejeżdżał przez Kutno pociągiem międzynarodowym LUX. Razem z nim, w specjalnym wagonie salonowym podróżowała jego małżonka oraz liczna świta hitlerowska.

W Kutnie na delegację niemiecką oczekiwali przedstawiciele ambasady III Rzeszy w Warszawie, ubrani w galowe mundury. Na dworcu kolejowym doszło do hitlerowskiego powitania przedstawicieli ambasady i delegacji z Niemiec. Sam minister spraw zagranicznych w nim jednak nie uczestniczył, gdyż pozostał w wagonie. Pociąg po krótkim postoju odjechał w kierunku Warszawy.
W stolicy Joachim von Ribbentrop powtórzył niemieckie „propozycje” wobec Polski Władze sanacyjne uznały jednak, że przyjęcie tych żądań oznaczałoby dla Polski utratę niezależności i kategorycznie je odrzucono. W drodze powrotnej pożegnania w Kutnie już nie było, a stosunki polsko – niemieckie stawały się coraz chłodniejsze co w rezultacie doprowadziło do wybuchu II wojny światowej.

dr Jacek Saramonowicz

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszą osobą, która oceni