Rundale

Orły słońce swym światłem rozwesela ślicznym, miła jasność Karola orłom pogranicznym – czyli Kurlandzka przygoda Wettynów
Pałac w Rundale, był letnią rezydencją książąt Kurlandii. Znajduje się w odległości ok. 70 km od stolicy Łotwy, Rygi. Budowa pałacu była wzorowany na podparyskim Wersalu. Na zaproszenie księcia Birona, zaprojektował go włoski architekt Bartolomeo Francesco Rastrelli.
Na krótko w latach 1759 – 1763 rządził Kurlandią i rezydował m.in. w Rundale Karol Krystian Wettyn, syn króla Augusta III, mąż Franciszki Krasińskiej i kandydat na króla Rzeczpospolitej, a czasy sięgnięcia tej dynastii po kolejne po Rzeczypospolitej państwo, było apogeum ich politycznej potęgi.
29 czerwca 2019 roku rekonstruktorzy z Polski podczas dorocznego festiwalu Kwiatów w Pałacu w Rundāle prezentowali sylwetki żołnierzy wojska koronnego, dam dworu, mieszczan i innych postaci z XVIII wieku. Była to doskonała okazja dla wszystkich zwiedzających, aby przyjrzeć się strojom, zobaczyć pokaz musztry, nauczyć się tańca … Tradycje XVIII wieku prezentowały: Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej, Regiment Pieszy Koronny Królewicza oraz Kutnowska Grupa Tańca Dawnego „La Danse”.

Czasy panowania dynastii Wettynów to także doskonała okazja do podróżowania i uprawiania turystyki historycznej, dzięki której można odkrywać uroki nie tylko polskim miejscowości, ale także poznać niemal całą Europę. Rundale to jeden z wielu przykładów gdzie można spędzić ciekawie czas i odpocząć w uroczym miejscu.

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszą osobą, która oceni„Lato na ludowo” Wakacje w Muzeum Pałac Saski w Kutnie


Program - otwórz

This will close in 10 seconds