Architekci sascy w Rzeczypospolitej XVIII wieku. Projekty i realizacje

17 czerwca 1696 roku zmarł król Jan III Sobieski. Kolejnym monarchą został wybrany na sejmie elekcyjnym pochodzący z rodziny Wettynów elektor Saksonii – August Mocny (August II). Objęcie tronu polskiego przez dynastię Wettynów wpłynęło na żywe kontakty między Warszawą a Dreznem. Odbywały się one na różnych płaszczyznach, również na poziomie architektury i sztuki. W tych szczególną rolę odgrywała działalność fundatorska Augusta II Mocnego, a po nim Augusta III oraz jego żony Marii Józefy z Habsburgów. Działalność ta dotyczyła głównie stołecznej Warszawy. Angażowali oni wielkie środki finansowe na powstawanie dzieł sztuki. Obok królów fundatorami byli powiązani ściśle z dworem ministrowie królewscy: w pierwszej kolejności Jacob Heinrich Flemming, następnie Aleksander Józef Sułkowski, a później pierwszy minister Heinrich Brühl.

Piotr Ługowski

Cały artykuł do pobrania w pliku pdf

eseje_3_Lugowski_goto_03_27