Festiwal Saski „Król i Jego Pałac”. Wokół jadła, mody, dawnych rzemiosł, zabaw, muzyki i tańca.

W niedzielę, 10 września odbywały się wydarzenia w ramach ostatniego dnia Festiwalu Saskiego „Król i Jego Pałac” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Tego dnia już od 10:00 goście mogli uczestniczyć w pokazach i warsztatach organizowanych w salach Muzeum Pałacu Saskiego w Kutnie. Wśród prezentowanych tematów znalazły się m.in.: nowożytna wiedza geograficzna, kaligrafia czy gry planszowe z XVIII wieku. Można było również wziąć udział w warsztatach kulinarnych czy posłuchać koncertu klawesynowego. Dla najmłodszych przygotowany został teatr kukiełkowy, a następnie wszyscy podziwiać mogli pokaz szermierki na palcaty i szable. Dużym zainteresowaniem cieszył się również spektakl komedii dell’arte oraz koncert kwartetu smyczkowego z Poznania. Odwiedzający nasz kompleks muzealny w niedzielę mieli również okazję być świadkami inscenizacji pokazu mody z XVIII wieku oraz posłuchać ciekawostek na temat prezentowanych strojów. „Kuchenne perypetie…” to z kolei nazwa, która zapowiedziała larp w murach pałacowych – to aktywność, która łączy pokolenia, można było wspólnie stworzyć opowieść. Zwieńczeniem weekendowych atrakcji był koncert muzyki dawnej, pokaz tańców dawnych oraz wybór najlepszej pary tańczącej kontredanse. We wszystkich aktywnościach chętnie brali udział zwiedzający – bardzo dziękujemy za zaangażowanie.
Jednak to, co działo się w murach Pałacu to nie wszystkie przygotowane na ten dzień atrakcje – na Placu Piłsudskiego oraz na ul. Narutowicza odbywały się warsztaty dawnych rzemiosł, w których można było zdobyć m.in. umiejętności krawieckie, powróźnicze czy zgłębić swoją wiedzę w zakresie zielarstwa.
Warto zaznaczyć, że podczas wydarzenia zachowana była konwencja stworzenia rzeczywistości XVIII wieku, w związku z czym na terenie wydarzenia przebywali rekonstruktorzy z całej Europy, wcieleni w przeróżne role, a nad pomyślnością Festiwalu czuwała postać króla Augusta III, który co jakiś czas pojawiał się w przestrzeni realizowanych atrakcji.
Dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie w progi naszego Muzeum.
W sobotę i niedzielę odwiedziło nas ponad 7 tysięcy osób.