Kutnowskie obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości przeszły do historii. Polskie święto, obchodzone jest co roku, 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po trzech rozbiorach i ponad stu latach niewoli.

W tym roku świętowaliśmy na Placu Wolności w Kutnie, gdzie odbywał się wielki Piknik Wojskowy. 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej przygotowała „11 – stkę WOT na 11 Listopada”, czyli „Akademię terytorialsa” – strefę szkolenia praktycznego. Na Placu, dzięki uprzejmości Wielkopowierzchniowego Wielobranżowego Składu Materiałowego w Kutnie, można było zobaczyć sprzęt wojskowy, m.in. samolot szkoleniowy Iskra, śmigłowiec MI -2.

Pawilon wystawienniczy zapraszał odwiedzających do zwiedzania z przewodnikami z Muzeum Regionalnego w Kutnie infografiki „Panorama historii Kutna”. Punktualnie o 12:00 mieszkańcy miasta wspólnie z Chórem Speranza – odśpiewali hymn państwowy („Niepodległa do Hymnu”).

O 16:00 odbyła się Msza Święta w kościele pw. św. Wawrzyńca w Kutnie z udziałem Pododdziału Honorowego 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kolejno, uroczystości przeniosły się na Plac Piłsudskiego, a towarzyszyła im Orkiestra Dęta PAK Kopalni Węgla Brunatnego z Konina pod dyrekcją kapelmistrza Mirosława Pacześnego.

Na miejsce uroczystości maszerowały pododdziały 92. Batalionu Lekkiej Piechoty z Kutna. Defiladę poprowadził dowódca uroczystości ppor. Tomasz Sarnowski.

W obchodach brały udział liczne poczty sztandarowe: Rady Miasta Kutno, jednostek samorządowych z powiatu kutnowskiego, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, instytucji publicznych, organizacji społecznych, podregionu kutnowskiego NSZZ Solidarność oraz kutnowskich szkół. W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Prezydent Miasta Kutno oraz Muzeum Regionalne w Kutnie dziękują wszystkim Partnerom za pomoc w organizacji obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Kutnie.

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszą osobą, która oceni„Lato na ludowo” Wakacje w Muzeum Pałac Saski w Kutnie


Program - otwórz

This will close in 10 seconds