Rocznica powrotu 37 Pułku Piechoty z frontu…

Od stycznia 1920 roku stacjonował w Kutnie Batalion zapasowy 37 PP. W dniu 28 kwietnia 1921 roku przybyły tu pozostałe bataliony z frontu wojny polsko – bolszewickiej. Na Nowym Rynku odbyła się uroczysta msza polowa i powitanie żołnierzy. W setną rocznicę tego wydarzenia Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie wspólnie ze Stowarzyszeniem Historycznym “Pułk 37” zorganizowała okolicznościową wystawę, na której prezentowane są również eksponaty i pamiątki pułkowe ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Pamiątki po 37 PP będą również istotną częścią nowej ekspozycji muzealnej poświęconej dziejom Kutna. Jednym z ciekawszych eksponatów jest Nagroda Przechodnia Dowódcy 37 PP dla najlepszego oddziału Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego z 1934 roku. Autorem projektu rzeźby orla był znany kutnowski artysta Stanisław Kurman.

(mrk)

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z wystawy, która czynna jest do końca maja w MiPBP w Kutnie

Średnia ocena 3.7 / 5. Ilość głosów: 3