Wręczenie nagród Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu wybitnym kutnowskim rzeźbiarzom

Na wniosek Muzeum Regionalnego w Kutnie  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Piotr Gliński przyznał zbiorową nagrodę okolicznościową dla trzech rzeźbiarzy Andrzeja Wojtczaka, Tadeusza Kacalaka i Antoniego Kamińskiego – współzałożycieli rzeźby kutnowskiej.
To ponad 45-letnia wspólna historia, na którą składa się udział rzeźbiarzy w kilkudziesięciu wystawach, konkursach, przeglądach oraz liczne osiągnięcia i prestiżowe nagrody przyznawane w dziedzinie kultury ludowej.
Wymienię tutaj dwie:
Nagroda im. Oskara Kolberga w uznaniu Zasług dla Kultury Ludowej oraz Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Trzeba zaznaczyć, iż trzech wymienionych rzeźbiarzy brało wielokrotnie udział w Ogólnoświatowych Targach Sztuki Ludowej w Santa Fe stan Nowy Meksyk. Jest to jedyne na świecie takie wydarzenie, na którym prezentowane są prace twórców z ponad 150. państw świata. Pokazując swoje prace, promowali rzeźbę kutnowską.
Wszystkie te osiągnięcia przyczyniły się do podsumowania ich wspólnego dzieła, jakim jest stworzenie w połowie lat 70. XX w. i trwającego nieustannie do chwili obecnej – wyjątkowego, uznanego w Polsce i na świecie ośrodka rzeźby kutnowskiej, który aktualnie zrzesza 17 czynnie tworzących rzeźbiarzy.
Na XLVII Sesji Rady Miasta Kutno nagrody wręczył Prezydent Miasta Kutno Pan Zbigniew Burzyński oraz Przewodniczący Rady Pan Mariusz Sikora.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy naszym rzeźbiarzom, życząc jednocześnie dalszych sukcesów twórczych.

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszą osobą, która oceni