Urodził się 1 stycznia 1846 r.1 w Baruchowie (powiat Włocławek), w rodzinie ziemiańskiej herbu Dołęga, od XIV w. związanej głównie z Kujawami i Ziemią Dobrzyńską. Był synem Emiliana (1817-1893), dziedzica majątków Baruchowo, Zakrzewo, Lubaty, Okna, Skrzynki, Urszulin, Górki i Czarne, sędziego pokoju okręgu kowalskiego, członka Rady Dobroczynności Publicznej powiatu włocławskiego, i Izabeli z Chrząszczewskich Kretkowskiej (1820-1880).
Żona Zofia Strzeszewska, córka Franciszka herbu Pobóg i Michaliny z Górskich ze Świerczyna, cioteczna siostra M. Kretkowskiego (związek małżeński w 1883 roku). Mieczysław Kretkowski pierwsze nauki pobierał w domu, a następnie – w latach 1861-1864 – uczył się w Gimnazjum Gubernialnym w Płocku (od roku 1863 Gimnazjum Płockie; obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku).
W czasie Powstania Styczniowego (1863) przystąpił do oddziałów powstańczych złożonych głównie z młodzieży szkolnej, ranny w potyczce pod Płockiem z oddziałem rosyjskim dowodzonym przez pułkownika Konstantego Koźlaninowa, komendanta Muromskiego Pułku Piechoty, odesłany został do szkoły.
Andrzej Olewnik
Cały artykuł do pobrania w pdf
KRETKOWSKI Mieczysław biogram