Adam Bartłomiej Perłakowski (ur. 1973) jest polskim historykiem, profesorem uczelni w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykształcenie i kariera naukowa: Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał w 2001 roku na podstawie rozprawy pt. Jan Jerzy Przebendowski jako podskarbi wielki koronny (1639-1729). Studium funkcjonowania urzędu ministra w czasach saskich.…
Kutnowski pałac znajdował się na trasie przejazdu nie tylko króla i jego dworu. Łączył historię Saksonii i Rzeczpospolitej w czasach unii polsko – saskiej, ale także w XIX wieku. Od czasów Księstwa Warszawskiego po powstania narodowe, po ich upadku drogi z Rzeczpospolitej wiodły przez Kutno do Drezna, które było miejscem emigracji Polaków, także mieszkańców Kutna. Saksonia aż do lat 70 – tych XIX wieku była państwem sprzyjającym Polakom. Oba kraje łączyła od XVIII wieku wspólna niechęć, a nawet wrogość do Prus. Dopiero zjednoczenie Niemiec i polityka Otto von Bismarcka zmieniło te relacje.
W ramach Festiwalu Saskiego „Król i Jego Pałac” (dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury) w piątek, 08.09., odbyła się inscenizacja przyjazdu króla Augusta III do Pałacu Saskiego. Warto wspomnieć, że strój, który prezentowała postać króla, to polski strój sarmacki, inspirowany portretem władcy autorstwa Louisa de Silvestre’a. Król po przybyciu do pałacu, po krótkiej…
Prace budowlane prowadzone w związku z rewitalizacją kompleksu Pałacu Saskiego w Kutnie, trwające od kwietnia 2019 roku, są na ukończeniu. Niebawem rozpoczną się czynności związane z obiorem obiektu od wykonawcy firmy „Krol” z Kłodawy. W ciągu niespełna czterech lat poddano pracom budowlanym, archeologicznym, konserwatorskim, rekonstrukcyjnym, wykończeniowym w przypadku pałacu powierzchnię użytkową blisko 550 m2 i ponad 5000 m3 kubatury. Oprócz…