Adam Perłakowski to polski historyk, profesor uczelni w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.Wybitny znawca historii Polski XVIII w., a szczególnie dziejów unii polsko-saskiej, znaczenia dworu drezdeńskiego w kontaktach z Rzecząpospolitą oraz problemów gospodarczych Rzeczypospolitej w I połowie XVIII w. https://youtu.be/rpYB8Bm8740
Wettynowie byli królami Rzeczpospolitej elektorami Saksonii. Przywódcami państw protestanckich w Rzeszy, a zarazem katolickimi królami na polskim tronie. W czasach unii personalnej próbowali stworzyć wspólny dwór dla obu unijnych państw.
W tym kręgu znalazło się wiele interesujących postaci, które wywarły wpływ na historię obu krajów. Wettynowie to także dynastia, która dzięki posiadaniu licznego potomstwa, posiadała rozległe koligacje z rodami panującymi niemal w całej Europie. Ambicje Wettynów dotyczyły również korony cesarskiej, której nigdy nie udało im się osiągnąć.
Dziś przypada 290 rocznica koronacji Augusta III. 17 stycznia 1734 roku elektor saski Fryderyk August II został koronowany jako August III na króla Polski przez biskupa krakowskiego Jana Aleksandra Lipskiego. Koronacja odbyła się w katedrze na Wawelu. VIVAT AUGUSTUS REX!!! Poniżej akwaforta autorstwa Joean Joseph Balechou (1715-1765) z 1750 wg obrazu Hyacinthe Rigaud (1659-1743) z 1714. Portret wykonany w okresie…
Dr hab. Jarosław Dumanowski profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, znawca kulturowej historii jedzenia i alkoholu, historii kuchni staropolskiej, dawnej literatury kulinarnej i mody żywieniowej opowiada o tym, co jedzono w czasach panowania Augusta III Sasa, jak przyrządzano potrawy dla władcy i dworu. O kuchni saskiej O dawnych przepisach kulinarnych