Uczczono pamięć doktora Antoniego Troczewskiego

W ubiegły weekend minęło 96 lat od śmierci doktora Antoniego Troczewskiego. Z tej okazji przy pomniku znajdującym się przy Willi Troczewskiego złożono kwiaty i upamiętniono postać honorowego obywatela Kutna. Delegacja Muzeum Pałacu Saskiego brała udział w uroczystościach zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Doktor Antoni Troczewski do Kutna przybył w 1891 roku. Początkowo pracował jako wolontariusz, jako lekarz nieetatowy, a następnie został dyrektorem szpitala św. Walentego. Dzięki reorganizacji podjętej przez doktora Troczewskiego szpital stał się wkrótce jedną z najlepszych placówek w Królestwie Kongresowym. Szpital zyskał oddziały chirurgiczny, ginekologiczno – położniczy i zakaźny. 

Doktor Troczewski napisał także kilka prac naukowych, organizował w Kutnie zjazdy lekarskie. Wśród pacjentów zyskał wielką popularność jako  orędownik bezpłatnego lecznictwa szpitalnego. Pracę dla ludzi uważał za życiowe posłannictwo. Po przybyciu do Kutna początkowo spotkał się z brakiem zrozumienia, ale z czasem potrafił zjednoczyć lokalną społeczność. Z jego inicjatywy wybudowano Strażacki Dom Dochodowy przy ul. Teatralnej, powołano do życia pierwszą w Kutnie szkołę średnią – Szkołę Realną Polskiej Macierzy Szkolnej. Obecnie w historycznym budynku pierwszej kutnowskiej szkoły średniej mieści się Zespół Szkół Zawodowych Nr 2, noszący imię doktora Antoniego Troczewskiego. Stał na czele koła Towarzystwa Oświaty Narodowej w Kutnie.

Wkrótce po przybyciu do Kutna został członkiem Ochotniczej Straży Ogniowej. W 1897 roku została mu powierzona funkcja Prezesa Zarządu Towarzystwa Strażackiego.

Doktor Antoni Troczewski to postać wyjątkowa. Miał ogromny wpływ na rozwój Kutna pod względem kulturalnym, gospodarczym i ekonomicznym. Dodatkowo wykazywał się wielkim oddaniem dla lokalnego społeczeństwa. 

Zebrani przed willą dra Troczewskiego goście uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą doktorowi. 

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszą osobą, która oceni