Napoleon i jego czasy. W 200. rocznicę śmierci Cesarza Francuzów

W tym roku minęło 200 lat od śmierci cesarza Napoleona Bonapartego na Wyspie św. Heleny. Chociaż był to Cesarz Francuzów, to odegrał wielką rolę w historii Polski. Dał nadzieję Polakom na odzyskanie niepodległości niedługo po ostatnim rozbiorze Polski.

Z tej okazji wczoraj otwarta została w Muzeum Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, zorganizowana wspólnie z Muzeum Regionalnym w Kutnie, wystawa zatytułowana “Napoleon i jego czasy. W 200. rocznicę śmierci Cesarza Francuzów.” (kurator wystawy dr Krzysztof Optołowicz). Powstała ona ze zbiorów Muzeum w Krośniewicach i Muzeum Regionalnego w Kutnie. Obrazy, rzeźby, grafiki, wytwory rzemiosła artystycznego i inne pamiątki nawiązujące do epoki napoleońskiej pochodzą z kolekcji twórcy krośniewickiego muzeum i z kolekcji czołowego polskiego napoleonisty zmarłego w 2015 r. dr. Andrzeja Nieuważnego. Jego kolekcja znajduje się obecnie w zbiorach kutnowskiego muzeum.
Na wystawie można wyróżnić trzy wątki tematyczne – Napoleon jako władca i człowiek, bitwy napoleońskie od starcia pod Arcole z Austriakami (1796 r.) po batalię pod Waterloo (1815 r.) i Polacy z ks. J. Poniatowskim na czele u boku Napoleona.
Gości na wernisażu powitali dyrektorzy obu muzeów – p. Ksenia Stasiak i p. Grzegorz Skrzynecki, a oprowadził po wystawie p. Kazimierz Śwircz – kustosz muzeum w Kutnie.

Kazimierz Śwircz

Oceń artykuł

Kliknij odpowiednie serduszko, aby ocenić (od najniższej oceny po lewej, do najwyższej - po prawej)!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszą osobą, która oceni