This part is intended for the story of little-known facts from the Wettin dynasty, related for example to travel, everyday life, hygiene matters, etc.

Jak powstawała kopia królewskiego fotela podróżnego

Prezentujemy film z powstania kopii konserwatorskiej fotela podróżnego z połowy XVIII wieku, którego oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Fotel powstał w Pracowniach Konserwatorskich Dart z Gdańska, skąd pochodzi również materiał filmowy https://dart-renovation.com/video/ , który pokazuje proces powstawania mebla w wykonaniu m.in. Jacka Dyżewskiego i prof. Marcina Plichty.

Nowe eksponaty trafiły do Muzeum

Wczoraj (24.07.) Muzeum Pałac Saski odwiedził wyjątkowy gość. W kompleksie muzealnym pojawił się Eryk Śnieć – syn Czesława Śniecia, który zapisał się na kartach historii naszego regionu. Pochodził z Kutna, był lotnikiem Dywizjonu 302. Jest nam niezmiernie miło, że syn tak wybitnej postaci z Kutna zdecydował, że część rodzinnej historii będzie zachowana w salach Muzeum Pałacu Saskiego. Do naszej placówki…

O architekturze XVIII wieku i badaniu materii Pałacu Saskiego w Kutnie

Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr hab. Ulrich Schaaf jest wybitnym badaczem architektury drewnianej. Od 2006 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK, a od 2021 roku jest jej kierownikiem. Prowadzi projekty badawcze i zajęcia dydaktyczne z zakresu badań historyczno-architektonicznych, historii technik budownictwa oraz historii architektury drewnianej. W 2015 roku prof. Schaaf wraz ze swoimi…